Game Of Thrones’un psikopat karakterleri

‘ Joffrey Baratheon bir psikopat mı ?
Ramsay Bolton neden bu kadar kötü kalpli ? ‘

Westeros’ta bu soruları cevaplamak için psikologların olmadığı kesin, ancak şükürler olsun ki gerçek dünyada varlar.
Tadığımız birkaç psikoloğa “Game of Thrones” karekteri sanki psikolog koltuğuna uzanmış yatan hastalarıymış gibi teşhis koydurmaya çalıştık.

Tabii ki hiçbir psikolog ya da psikiyatrist gerçek ya da kurgusal olan herhangi biriyle tanışmadan kimseyi tam olarak teşhis edemez. Ancak yine de en iyisini yapmaya calıştılar.

1 – Ramsay Bolton
Teşhis : Cinsel sadizm bozukluğu, sadist kişilik bozukluğu ve antisosyal kişilik bozukluğu / psikopat

Ramsay sadist kişilik bozukluğuyla birlikte cinsel sadizm bozukluğuna sahip… Çünkü başkalarının acılarından zevk alıyor ve hiçbir pişmanlık belirtisi göstermiyor.
Başkalarına zarar vermekten müthiş zevk almasından dolayı, – bu sadist davranış uzun vadede kendisine zarar vermiş olsa bile, Ramsay Bolton’ı Westeros dünyasındaki en problemli karakter olarak nitelendirebiliriz.

Ramsay’ın rahatsızlıkları büyük ölçüde, özellikle Ramsay doğmadan önce önemli psikopat davranışlar sergileyen babası Roose Bolton’tan biyolojik miras ve Ramsay’ın zor çocukluğununda bu rahatsızlıklara etkisi yadsınamaz.

2 – Joffrey Baratheon
Teşhis : Davranış bozukluğu ve sadistik kişilik bozukluğu

Joffrey Baratheon; Zihinsel ve fiziksel olarak zarar verici ve başkalarını kendi gücüyle istismar etmesinden dolayı tiranik sadizm denilen spesifik bir sadist kişilik bozukluğundan muzdarip.
Ancak Joffrey’i çok fazla yaftalamakta tereddüt etmek gerekiyor, çünkü küçüklerde kişilik bozuklukları yetişkin olana ve kişilikleri oluşana kadar teşhis edilemez. Bu nedenle, davranış bozukluğu tanısı koyuldu çünkü başkalarının haklarını ihlal eden bir model sergilemekte.
Joffrey’in hastalığının kaynağında babası tarafından istismar edilmesi, annesine uzak olması, ebeveyn çatışması ve şiddetten kaynaklanan travma, bir kız gibi görünüp alay edilmesi -kitaplardaki bir ayrıntı- ensest ilişki sonucu dünyaya gelme, annesinin ona hamile iken içki içmesi, sürekli herkesten her konuda daha iyi olduğu empoze edilerek büyütülmesi gibi sorunlar yatmakta.

3 – Cersei Lannister
Teşhis : Anti-sosyal Kişilik Bozukluğu / Psikopat

Cersei Lannister’a bir tanı koymak oldukça ataerkil bir toplumda bir kadın olarak konumu nedeniyle diğerleri kadar basit değil. Cersei, babası ve kocası tarafından gençken istismar edildi.
Cersei, iktidarı, özellikle de kraliyet iktidarını hayatının merkezine koyan bir kişiliğe sahip, bu nedenle psikopat davranışları kişilikten ziyade koşulların ve kültürün bir sonucu olabilir.
Joffrey ve Ramsay’ın aksine, Cersei anti-sosyal eylemlerinin çoğunu güç kazanmada araç olarak kullanıyor ve bu bakış açısıyla bu eylemleri hayatta kalma eylemleri olarak kabul edilebiliriz.
Alkol bağımlılığı sorunu var, ancak ağır içki alımı hastalığını tetikleyici bir özellik sergilemiyor ve hayatının stresiyle baş etmek için içki içiyormuş gibi görünüyor.

4 – Sandor Clegane ( The Hound )
Teşhis : Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Sandor Clegane’in travma sonrası stress bozukluğu ağabeyi tarafından uğradığı aşırı istismardan kaynaklanıyor.Gregor Clegane, çocukken Sandor’un yüzünü kötü bir şekilde yaktı ve onda kalıcı bir ateş korkusu yarattı.Bu nedenle yangın tehdidi ile karşı karşıya kaldığında, sürekli travma sonrası stress bozukluğu belirtileri gösteriyor.
Birçok kişi Sandor Clegane’in bir psikopat ya da sadist olduğuna inanıyor ama özellikle Sansa ve Arya Stark için birçok kez empati ve pişmanlık sergilediğinden onu bu şekilde teşhis etmekte tereddüt edebiliriz.Aynı zamanda başkalarına kendi keyfi uğruna zarar vermekten kaçınması da bu düşünceyi kuvvetlendiriyor.

5 – Theon Greyjoy
Teşhis : Stockholm Sendromu

Theon’un deneyimi ile istismar edilen eşler arasında benzerlikler kurulabilir.
Yaşamını kurtarmak için itaatkar olmasını Stockholm Sendromu olarak adlandırabiliriz.
Babası ve kız kardeşinin, acımasız olması için onu baskı altına alması, Stark’lara ihanet etmenin verdiği pişmanlık, kimliğini Ramsay Bolton’un yaptığı fiziksel ve psikolojik işkenceler sonrasında kaybetmesi ve cezalandırılmayı hak ettiği inancına katkıda bulunan büyük bir suçluluk ve utanç duygusu yaşaması psikolojik sorunlarının kaynağını oluşturuyor.

Facebook Yorumları