Delilik, hassas insanların protestosudur.

Apaçiler : Manchester’dan Gaziosmanpaşa’ya

70’li yılların sonundaki punk patlaması hafiflemiş , post-punk döneminin kapıları açılmış ve birbirinden muhteşem gruplar ortaya çıkmıştı.Joy division, Stone roses, New order, Happy mondays, James, Oasis, The smiths, Inspiral carpets vb. muhteşem gruplar Manchester’ın madchester diye anılmasına neden olacak güzellikte eserler vermeye başlamışlardı.

Tam bu sırada Factory records’un patronu büyük adam Tony wilson alttan gelen bir dalgayı hissetmiş ve ona yön verecek bir mekanın olması gerektiğini düşünerek The Hacienda adlı gece kulübünü açmıştı.The Hacienda 80’li yılların ortalarında Rave kültürünün doğduğu mekan olacaktı.Müzik değişiyordu.uyuşturucular değişiyordu ve bu yeni şeyin tapınağı The Hacienda idi.Ve en sonunda uyuşturucu herşeyi ele geçirene kadar muhteşem zamanlar yaşattı.
The Hacienda’nın az çok nasıl bir yer olduğunu görmeniz açısından bir video paylaşmak istiyoruz.

Şimdi izninizle 2010’lu yılların istanbul müzik hayatına bir göz atalım.
80’li yıllarda ortalığı kavuran arabesk 90’ların ikinci yarısında hız kesmiş , Türkçe pop 90’ların ikinci yarısından sonra ortaya bazı kalbürüstü eserler çıkarmış olsa bile sonunu getiremeyip arabesk sosuna bulanmış garip bir akım olarak pek bir şey vaadetmemeye başlamış ve özellikle şehrin kenar mahallalerinde büyüyen genç nesil onları anlatacak bir şeyler aramaya koyulmuştu.rock müzik aranan kan olmaya çalışsada beyaz türklere hitap etmekten ileri gidememiş imdada ise türkce hiphop yetişmişti.Ama Ceza ve Sagopa Kajmer gibi türkce hiphop yapan bazı müzisyenler iyi işler yapmaya çalışsa da türkçe hiphop’ta sonunda arabesk sosuna bulanmaktan kurtulamamıştı. Bütün bunlar olurken, Emo akımı , arabesk soslu türkce hiphop ve dans müziğinin karışımından ortaya yeni bir alt kültür çıkacaktı.Bu alt kültürün takipcilerine dalga geçmek için verilen isim ise ‘apaci’ olmuştu.Rave akımı nasıl bir alt kültür olarak The Hacienda’da kendini ifade ettiyse, Apaci akımı da kendini Gaziosmanpaşa’da ki Şanzelize Cafe’de ifade etti.
Şanzalize Cafe’nin az çok nasıl bir yer olduğunu görmeniz açısından bir video paylaşmak istiyoruz.

Bu yazıyı yazarken amacımız kesinlikle dalga geçmek olmadı.
Şanzelize cafe’de çalan Dj Apo’nun bundan 30 yıl sonra The Hacienda’nın ünlü Dj’leri Mike Pickering, Graeme Park ve Dave Haslam gibi saygıyla anılmayacağını kimse garanti edemez.

Facebook Yorumları

en son yazılar

alex morgan furbol kadın

En güzel 10 bayan futbolcu

Dünyanın en güzel kadın futbolcuları kimler? Futbol oynamak birçok uzman tarafından kadınlar
En Başa Dön