Aseksüel misiniz ? Bilim adamları aseksüelliği nasıl ölçüyor?

Seks hakkında araştırma yapan bilim adamları, son yıllarda aseksüellik konusuna giderek daha fazla eğiliyor ve aseksüel bireylerin genital uyarılma modellerinden, biyolojik korelasyonlarına ve mastürbasyon uygulamalarına kadar her konuda çalışmalar yayınlıyorlar. Bununla birlikte, bu araştırmaların tamamında, farklı araştırmacılar, farklı tanımları ve ölçüm tekniklerini kullandıkları için, aseksüelliği ölçmenin en iyi yolu hakkında tartışmalar sürüp gidiyor.

Aseksüelliği ölçmek için daha standart bir yol sağlamak amacıyla, Aseksalite Tanımlama Ölçeği adında bir ölçek oluşturuldu. Bunun yaratıcılarına göre, bu ölçek “Aseksüel olmayan bireyleri aseksüel bireylerden araştırma amaçlı ayırmak için geçerli ve güvenilir bir araç olarak” tasarlandı.

Bu ölçek, her biri tamamen yanlış (1) ile tamamen doğru (5) arasında değişen 5 cevap seçeneği içeren 12 sorudan oluşuyor.

1. Başkalarına karşı cinsel çekim yaşıyorum. (Ters puan aldı)

2. Cinsel faaliyete ilgi duymuyorum.

3. Heteroseksüel, eşcinsel (gay veya lezbiyen) veya biseksüel gibi geleneksel cinsel yönelim kategorilerine uyduğumu düşünmüyorum.

4. Cinsel aktivite düşüncesi beni püskürtür.

5. Kendimi başka bir kişiye karşı cinsel cazibe yaşıyor buluyorum. (Ters puan aldı)

6. Başkalarının cinsel ilişkilere ne kadar ilgi ve zaman ayırdığından şüpheleniyorum.

7. “Cinsel olmayan” terimi, cinselliğim hakkında doğru bir tanım olacaktır.

8. Bir daha asla seks yapmazsam memnun olurum.

9. Hiçbir zaman bir türlü cinsel faaliyete girmek zorunda kalmadığım söylendiğinde rahatlayacağım.

10. Seksin benden bekleneceği durumlardan kaçınmak için çok uğraşıyorum.

11. İdeal ilişkim cinsel aktiviteyi içermez.

12. Seks hayatımda yer bulmamaktadır.

Toplam puanı hesaplamadan önce, yukarıda belirtildiği gibi 1 ve 5 numaralı maddeleri ters anahtarlamanız gerekir (bunu yapmanın en kolay yolu, bu puanlardan 6’yı çıkarmaktır; öyleyse, bu öğelerden birini 2, Ters skorlanan sayı 4 olur. Ve eğer bir öğeyi 5 olarak verdiyseniz, ters puanınız 1 olur). Ardından, sayıları bir araya toplamış olursunuz.

Toplam olası skor 60’tır, ancak araştırmacılar, aseksüellik için kesme noktası olan 40’ın olduğunu tespit ettiler. Orijinal ölçek doğrulama kağıdında, bu kesilme, kendinden tanımlı eşeysizlerin% 93’ünü ele geçirdi (% 93’ü 40 veya daha fazla puan aldı); Cinsel kişilerin% 95’ini de yakaladı (diğer bir deyişle, bunların% 95’i 40’ın altına düştü).

Bu önlem, katılımcıları iyi tanımlanmış gruplar halinde sınıflandırmak isteyen araştırmacılar için yararlıdır – çok önemli bir bilimsel hedef. Araştırmacılar farklı ölçme araçlarını (özellikle önceden doğrulanmamış olan araçlar) kullandığında, çelişkili sonuçlara sahip çalışmaların anlamını çok zorlaştırır çünkü farkın tamamen ölçümle mi yoksa başka bir şeyle mi kaynaklandığını bilmiyorsunuzdur .

Örneğin, bu ölçeğe ilişkin bazı eleştirileri okudum, örneğin mutlaka aseksüelliğin cinsel itki yaşandığı anlamına geldiğini düşündüğümde, durum böyle değil. Aslında, bu öğe için “tamamen yanlış” cevabını vermek ve yine de eşeysiz olarak kategorize etmek mümkündür; bu, itme belirleyici bir özellik değildir anlamına gelir. Aseksüellik, bir insandan diğerine biraz farklı olabilen bir şeydir ve bu önlem araştırmacıların bu çeşitliliğin ve çeşitliliğin bir kısmını yakalamasına olanak tanımaktadır. Ayrıca, araştırmacılara, cinsel itme gibi şeyleri deneyimleyip deneyimlemediklerini temel alarak aseksüel alt gruplara ayırma seçeneği sunuyor.

Facebook Yorumları