Sylvestre Matuschka : Tren kazasıyla orgazm olan adam

Macar asıllı Sylvestre Matuschka, görünürde Viyana’da yaşayan mutlu bir aile babası ve inşaat, buğday, kereste işlerinde başarılı olmuş bir iş adamıydı.Ama biraz garip bir problemi vardı. Orgazm zorluğu çekiyordu ve onu orgazma ulaştıran tek şeyin tren kazası seyretmek olduğunu keşfetmişti. 1930 yılının yılbaşısında demiryolu çalışanları Viyana’nın 35 km kuzeyinde rayların parçalandığını görmüşler ve hızla oraya yaklaşan Viyana-Passau ekspresine haber ulaştırarak bu feci kazayı önlemişlerdi. Bir ay sonra rayların üzerine konan çelik çubuğun farkına da son anda varılmıştı.

Bu tür kazalar birbirini kovalamaya başladı. 8 Ağustos 1931’de sekiz vagonlu Berlin-Basel ekspres treni on metre derinliğinde bir çukura düştü. Ölen yoktu ama 100 kişiden fazla yaralı vardı. Kazanın nedeni ev yapımı bombaların patlamasıydı.Suç mahallinde eskimiş bir Nazi gazetesinin bulunması nedeniyle, saldırının politik olduğu düşünüldü ve saldırının failinin başına 100.000 reichsmark ödül konuldu.

Bir kaç hafta Budepeşte’den Viyana’ya gelen Ostend ekspresi’nde bir yangın bombası patladı.Dağın yamacından aşagı devrilen beş vagondan 22 ölü ve 17’si ağır 120 yaralı çıkartıldı. Matuschka tren kazasından aldığı zevki arttırmak için başka bir yola daha başvurdu.Kaza yapan trenlere kendisi de binmeye başladı ve hatta Ostend ekspresi’nde yaralandığını öne sürerek tazminat bile istedi. Alacağı cinsel heyecanı duyacağı korku ile daha da arttırmayı planlıyordu ama bu kez yanıldı. Polis onun üç kazanın meydana geldiği yerin yakınlarında olduğunu saptadı.10 Ekim 1931’de Viyana’da tutuklandı. Evinde yapılan aramalarda ise tren kazalarının olduğu ve olacağı yerlerin kırmızı mürekkeple işaretlendiği bir harita bulundu.

Sylveste Matuschka iki başarısız tren kazası denemesi için Avusturya’da mahkum edildi. Daha sonra idam edilmemesi şartıyla Macaristan’a iade edildi. Macaristan’da cinayet suçundan ölüm cezasına çarptırılmasına rağmen cezası Avusturya ile mutabık kalındığı şekilde ömür boyu hapis cezasına çevrildi.
1944’te hapisten kaçtığı bildirildi. Bazı kaynaklarda 2. dünya Savaşı’nda patlayıcı uzmanı olarak görev yaptığı ve Kore Savaşı’nda komünist taraf için savaştığı söylensede akıbeti hakkında bir bilgi mevcut değil.

Matuschka polise verdiği ifadesinde ‘tren kazalarını tezgahlıyorum çünkü insanların öldüğünü görmekten çok hoşlanıyorum onların çığlıklarını duyduğumda orgazm oluyorum‘ demişti.

Belki daha sonra olan tren kazalarının da sorumlusudur kim bilir?
Ne yazmıştı onun için punk tarihinin en saygın isimlerinden Jello Biafra bir şarkısında ;

To him, life must be a smash
He blew up trestles and railroad tracks
So he could masturbate
While watching trains wreck

It’s a message from God
It’s a message from God
It’s a message from God
It is my duty

Facebook Yorumları